Titel Bönder emellan
Författare Moberg Vilhelm
Genre komedi
Speltid 60
Män 4
Kvinnor 1
Musik Nej
Moberg, Wilhelm

BÖNDER EMELLAN

Speltid: 60 min
Scenbild: Köket i ett allmogehemman

Roller:
Jonas
Algot
Rut, dotter till Jonas
Henning Sjösten
Kalle Travare, gårdfarihandlare

Handling: Pjäsen beskriver två bönders envisa opposition mot modernare metoder. Rut sliter som enda dotter på Jonas gård. För det har hon inget tack då han anser det vara hennes självklara plikt. Jonas och Algots ord väger tungt i byn. Det är de gamla som av erfarenhet vet bäst. När det gäller att bilda ett
andelsföretag skall deras namn vara först på listan innan någon annan skriver på. Henning som är drivkraften bakom företaget lyckas få Algot med sig. Men Jonas är hårdnackad. Först då Rut hotar att definitivt lämna gården om inte Jonas prutar på sin envishet, ser han sig tvungen att ge vika.

Övrigt: Pjäsen behandlar ett problem som ännu idag är aktuellt. Alltjämt träffar man på människor som med en otrolig halsstarrighet lever i en förgången tid och vägrar att acceptera den nya tidens påfund.